Wszystko o stylu pin-up
Słowo pin-up najczęściej kojarzy się z czerwoną szminką, bujnymi lokami i wyzywającym ubraniem. Styl ten pojawił się w XIX wieku, a swój szczyt osiągnął w latach 50. XX wieku. Pin-up kojarzy się z ilustracyjnym wizerunkiem uwodzicielskiej dziewczyny z okładki. Termin „Pin-up” z angielskiego oznacza „przypiąć”, a dziewczyna, której wizerunek znajduje się na plakacie, nazywa się pin-up girl.
Historia tego stylu zaczyna się od nazwiska amerykańskiego ilustratora Charlesa Gibsona, który w 1890 roku prowadził swoją kronikę, w której przedstawiał codzienne życie swoich rodaków. Wtedy Gibson miał swój własny namalowany ideał piękna, który nazywał się „Gibson Girl”. Zdjęcie przedstawiało piękną młodą damę o cienkiej talii, dużym biuście i biodrach, która nosiła długie spódnice i miała dominujący charakter.
Już w latach 30. pojawiły się ilustracje dziewcząt o charakterze seksualnym. Różne media i wydawnictwa chciały zwrócić na siebie większą uwagę, prezentując na okładkach półnagie kobiety w uwodzicielskich pozach. W tym samym czasie studio Paramount Pictures stworzył animowany obraz Betty Boop, której bohaterka nosiła wyzywająco krótkie obcisłe sukienki i kostiumy kąpielowe. Ale pin-up zyskał prawdziwą popularność podczas II wojny światowej. Żołnierze dosłownie wyrwali plakaty dziewcząt z czasopism i przykleili je do ścian. Pin-up girls były tak zwanym ideałem, marzeniem amerykańskich żołnierzy, a wszystkie kobiety starały się naśladować i powtarzać ich styl.
Jedną z najsłynniejszych modelek pin-up była Marilyn Monroe. Wszyscy pamiętają moment, kiedy w jednym z filmów spódnica aktorki unosi się nad strumieniem powietrza z włazu wentylacyjnego? To ta sama technika pin-up! Obraz Marilyn Monroe z latającą białą plisowaną sukienką jest nadal używany na wszelkiego rodzaju plakatach. Gwiazda na co dzień trzymała się stylu pin-up, o czym świadczy jej ulubiona szkarłatna szminka, strzałki na oczach, lekkie tkaniny w strojach, dekolt i podkreślona talia.
Pin-up nie jest teraz tak popularny, ale współcześni projektanci od czasu do czasu poddają się trendowi mody lat 50. Elementy pin-up można zobaczyć w niektórych Dolce & Gabbana, Blumarine, Missoni. Uderzającym przedstawicielem tego stylu można nazwać Ditę Von Teese, która przyciąga uwagę swoimi wyzywającymi obrazami.