Odzież tweedowa
Tweed to połączenie brytyjskiej arystokracji i historycznej szkockiej technologii. Sam tweed to gęsty wełniany materiał, który jest najbardziej odpowiedni w zimnych porach roku. Dzięki swojej praktyczności i wszechstronności zakochał się w wielu fashionistkach na całym świecie. W końcu, co może być lepszego niż owinięcie się przytulnym tweedowym płaszczem lub założeniem wykwintnego tweedowego garnituru? Ten materiał słusznie można nazwać najbardziej eleganckim, a kobieta w tweedie jest przykładem nienagannego gustu.
Produkcja tweedu rozpoczęła się w jednym z najfajniejszych krajów Europy - Szkocji. Przenikliwe wiatry i niestabilność pogody skłoniły do wynalezienia tej ciepłej wełnianej tkaniny. Tweed był szczególnie lubiany przez szkockich mieszczan, którzy uwielbiali polować i potrzebowali ciepłego, ale statusowego i arystokratycznego stroju.
Rodzaje tweedu
Tweed Harris - najsłynniejszy ze wszystkich, który powstał na wyspie o tej samej nazwie w Harris. Różni się od innych małymi, cienkimi plamami brązu, czerwieni i czerwieni. Tartan to rodzaj tweedu, który ma wzór tradycyjnego szkockiego garnituru - klatki. Obecnie istnieje wiele rodzajów tego materiału - każdy może wybrać coś dla siebie.
Nawet w pierwszej połowie XX wieku nikt nie mógł uwierzyć, że tweed wejdzie do kobiecej mody, ponieważ w tamtych czasach taki materiał był wyłącznie elementem męskiej garderoby. Ale Coco Chanel udało się zmienić świat mody. Słynna couturier zainspirowała się brytyjskim stylem swojego kochanka Arthura Capela i postanowiła stworzyć linię odzieży damskiej z tweedu. Po raz pierwszy nie udało jej się zaskoczyć publiczności, ale za drugim razem tweedowy garnitur podbił wszystkich fashionistek. Kobiety tamtych czasów były zachwycone prostotą i wygodą takiego materiału.
Jacqueline Kennedy i Grace Kelly można było zobaczyć w garniturze Chanel. Wiele lat później legendarny tweed jest nadal popularny. Noszą go tak znane gwiazdy Hollywood, jak Sienna Miller i Rita Ora. Tweed jest preferowany przez redaktor naczelną amerykańskiego Vogue - Annę Wintour i prawdziwą ikonę angielskiego stylu, księżną Cambridge - Kate Middleton.